„Nasza piękna Polska” – innowacja pedagogiczna w przedszkolu

             Innowacja była skierowana do dzieci z oddziału przedszkolnego „0”, obejmowała cykl zajęć, realizowanych od marca do czerwca 2022.  Program innowacji miał na celu wdrażanie dzieci do zdobywania wiedzy z wykorzystaniem różnych źródeł informacji, potrzebę kształtowania właściwych postaw społecznych i patriotycznych, potrzebę rozwijania u dzieci poczucia własnej tożsamości, budzenie świadomości narodowej oraz rozszerzenie treści programowych z zakresu edukacji patriotycznej o tematykę związaną
z naszym regionem  i Ojczyzną. Innowacja była realizowana w czasie pobytu dzieci
w przedszkolu w formie: zajęć edukacyjnych, wystaw, prelekcji, prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, nauki tańca,  spacerów, wycieczek, konkursów, działań – wykonanie makiety, teatrzyku marionetek.

            W marcu dzieci poznały tradycje i zwyczaje wybranych regionów Polski, podczas prezentacji multimedialnej miały okazję oglądać i porównywać  różne stroje regionalne.

Kolejnym marcowym zagadnieniem było pielęgnowanie i kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów. Dzieci obejrzały wybrane fragmenty z cyklu filmów „Czerpiąc z dziedzictwa przodków”.

Kolejnym marcowym zadaniem było zorganizowanie wystawy starych przedmiotów użytkowych, pamiątek, fotografii.

            W kwietniu głównym celem innowacji było kształtowanie przynależności narodowej oraz propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej. Dzieci  oglądały film o symbolach narodowych, uczyły się słów hymnu, śpiewały hymn zachowując przy tym właściwą powagę i postawę. Dzieci wykonały wyklejankę z plasteliny – mapę Polski. Został również zaaranżowany kącik patriotyczny w sali.  Odbył się również przedszkolny konkurs recytatorski „Mały patriota” oraz konkurs plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”.

            W maju dzieci poznały walory turystyczne naszej najbliższej okolicy.

Oglądały prezentacje na temat atrakcji turystycznych naszego regionu.   Następnie wspólnie wykonaliśmy makietę ruin zamku w Melsztynie. Udaliśmy się także na spacer po naszej okolicy, odwiedziliśmy pobliski cmentarz wojskowy, podziwialiśmy piękno naszej okolicy. Dzieci obejrzały także film ukazujący miejsca atrakcyjne turystycznie w naszym kraju.  Odbył się również konkurs plastyczny dla dzieci z oddziału „0” – „Widokówka – Nasza piękna Polska”.  Dzieci wykonywały prace konkursowe podczas zajęć, następnie same w tajnym glosowaniu wyłoniły zwycięzców konkursu.

            W czerwcu dzieci poznały nasze polskie legendy. Szczególna uwagę poświęciliśmy legendzie o Lechu, Czechu i Rusie. Dzieci wykonały teatrzyki   oraz kukiełki. Próbowały odegrać fragmenty legendy. Na zakończenie naszej innowacji grupa sześciolatków wybrała się na wycieczkę do Zakliczyna. Podczas wycieczki dzieci odwiedziły nowo powstałe kino
w Ratuszu. Następnie podziwiały pokaz fontann na zakliczyńskim rynku. Ochłodą było również zjedzenie lodów. Uwieńczeniem wyjazdu był spacer zabytkową ulicą Mickiewicza, podziwianie Domu „Pod Wagą”, Zegara Słonecznego, pomnika Jana Pawła II.

            Realizacja innowacji w znacznym stopniu ukształtowała u dzieci poczucie przynależności do wspólnoty i więzi z regionem i narodem. Działania miały na celu wyrobienie postawy szacunku dla własnego państwa oraz kształtowanie patriotyzmu. Innowacja przyczyniła się również do rozbudzenia w dzieciach kreatywności. Dzieci miały możliwość rozwijania swoich uzdolnień aktorskich, plastycznych oraz recytatorskich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.