Wycieczka do Ciężkowic

11 października  klasa I udała się na wycieczkę do Ciężkowic. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. W czasie prelekcji i pokazów  mogliśmy zobaczyć wiele gatunków ptaków, wielkich ssaków żyjących obecnie  i w przeszłości na terenie Polski. Podczas interaktywnych gier i zabaw mieliśmy okazję  m.in. popłynąć batyskafem
– podwodną łodzią – poznając zasoby i walory rzeki Białej, chronionej programem Natura 2000. Następnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wędrówkę do Rezerwatu Przyrody „Skamieniałe Miasto”. Miejsce to od dawna funkcjonowało w świadomości tutejszej ludności jako nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Na obszarze ponad 14 ha rezerwatu zgrupowano skały, które wyglądem przypominają postacie ludzkie
i zwierzęce. Zobaczyliśmy m.in.  „Czarownicę” i  największą okazałość „Skamieniałego Miasta” skałę „Grunwald”.  Na koniec udaliśmy się do Kąśnej Dolnej, gdzie zwiedziliśmy dworek Ignacego Jana Paderewskiego. Tu dowiedzieliśmy się, że budowla pochodzi
z pierwszej połowy XIX w. i wraz z parkiem została wpisana na listę zabytków województwa małopolskiego. Jednym z właścicieli dworku był Ignacy Jan Paderewski – wybitny pianista, kompozytor, filantrop, mąż stanu oraz współtwórca polskiej niepodległości. Wysłuchaliśmy mini koncertu, oglądaliśmy  pamiątki po kompozytorze, m.in. stare fotografie, meble i fortepian mistrza. Na zakończenie pobytu w Kąśnej spacerowaliśmy po skąpanym  słońcem, mieniącym się jesiennymi barwami, ogromnym parku. Pogoda była wymarzona. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tych pięknych miejsc.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Moniuszko

Projekt „Moniuszko. Bohater niezwykły”, który wpisał się w obchody ustanowionego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Stanisława Moniuszki, zagościł w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 1 października.  Otrzymaliśmy zaproszenie na ten recital. Wysłuchaliśmy najpiękniejszych pieśni i wybranych arii z najsłynniejszych oper Moniuszki wykonanych przez solistów operowych z Wrocławia . Ich występ okraszony był edukacyjnym słowem o muzyce.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Od rana w szkole było bardzo uroczyście- wszyscy ubrani odświętnie i wyjątkowo grzeczni maszerowaliśmy bez ociągania na lekcje. Nikt się nie spóźnił…Wszyscy mieli zadania…Bez sprzeciwu rozwiązywaliśmy zadania…W tym wyjątkowym dniu nie chcieliśmy sprawiać najmniejszej przykrości Nauczycielom, którzy obchodzili swoje święto.

Nasze koleżanki i koledzy z klas VI przygotowali z tej okazji występ artystyczny. Śmialiśmy się ze swoich wypracowań, których fragmenty czytały Amelka, Julka i Wiktoria, wycielające się w role nauczycielek. Wiktor z Krystianem pokazali, do czego jesteśmy zdolni na przerwach, a Ula, Patryk i Mateusz opowiadali, jakimi to jesteśmy (nie)grzecznymi dziećmi. Na końcu wszystkim uczącym wpisano uwagi, które rozbawiły publiczność. Podczas finałowej piosenki wręczyliśmy Nauczycielom symboliczne prezenciki, dziękując za uprawę tegoż ugoru, jakim są nasze czerepy.

IMG_4127

Zdjęcie 1 z 37

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Ślubowanie pierwszoklasistów

Uroczyście ślubowali

8 X pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Przygotowywali się do tej chwili od dłuższego czasu. Od początku września ćwiczyli układ taneczny, utrwalali wierszyki i piosenki. Musieli z ogromną cierpliwością wytrwać do końca uroczystości, choć łatwo nie było, bo Pani Dyrektor przemawiała długo, udzielając licznych wskazówek najmłodszym.

 Sam moment pasowania przebiegał w skupieniu- dzieci przyklękały, wyczekując dotknięcia Magicznego Ołówka. W prezencie od Pani Dyrektor nasi milusińscy otrzymali Pierwsze Czytanki i dyplomy, a na osłodę czekoladki i cukierki.

Rodzice pękali z dumy, widząc pierwszy, szkolny występ swoich dzieci…

Koleżankom i kolegom z klasy I życzymy wytrwałości w nauce i czerpania z niej radości, Wychowawczyni zaś- Pani Izabeli- morza cierpliwości i siły.

IMG_4073

Zdjęcie 1 z 47

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Spotkanie z historią – III Rajd Szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”

W sobotę 14 września nasi Uczniowie z klas V – VIII pod opieką Pani Agnieszki Markowicz oraz Pana Waldemara Chrobaka wzięli udział w III Rajdzie Szlakiem kpt. Jana Dubanioweskiego „Salwy” który towarzyszył obchodom 72 lecia ostatniej walki Kapitana z siłami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Rajd, w czasie którego uczniowie mogli na własnej skórze odczuć warunki trudnego życia partyzantów z czasów konspiracji antykomunistycznej, rozpoczął się na wzgórzu Szpilóka w Iwkowej, a zakończył na kąpielisku „Chorwacja” w Jurkowie. W ramach gry terenowej grupy z naszej szkoły oraz ze szkół podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Gwoźdźca i Iwkowej miały odgrywać role ochotników starających przedostać się do formujących się oddziałów partyzantki antykomunistycznej. Po drodze byli zatrzymywani przez milicjantów i żołnierzy podziemia – członków grup rekonstrukcji historycznej m.in. „Żandarmerii” z Tarnowa. Punktowane były: szybkość przemieszczania się i orientacja w trudnym terenie, znajomość haseł
i umiejętność zachowania się w warunkach konspiracji – w tym prawidłowego wystawiania „czujek” ostrzegających przed ewentualnym zagrożeniem. Na zakończenie rajdu w Jurkowie odbyła się inscenizacja walki partyzantów z siłami komunistycznymi, przeprowadzona przez grupy rekonstrukcji historycznych, a także pokaz przedwojennej musztry, prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych oraz poczęstunek. Uczniowie mogli także przyjrzeć się umundurowaniu oraz uzbrojeniu z tamtej epoki.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce wśród grup szkolnych biorących udział w rajdzie, zdobywając cenne nagrody, m.in. okolicznościowe ryngrafy, książki historyczne oraz dyplomy.

 

Waldemar Chrobak

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

75. ROCZNICA PACYFIKACJI JAMNEJ

W niedzielne przedpołudnie na jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pacyfikacji Jamnej i bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Było to  jedno z najtragiczniejszych wydarzeń rozgrywających się na terenie naszego powiatu w trakcie drugiej wojny światowej.

O godzinie 10.00 stawiliśmy się tłumnie przed Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Byli z nami rodzice i nauczyciele, harcerze
i przedstawiciele licznych organizacji, władze gminne i powiatowe, a także posłowie. Wszyscy w zadumie wsłuchiwaliśmy się w przemówienia pana Burmistrza Dawida Chrobaka i przedstawicieli Sejmu, potem uczystniczyliśmy  w Apelu Poległych oraz modliwie prowadzonej przez
o. Andrzeja Chlewickiego, następnie braliśmy udział w polowej Mszy św., po której przyglądaliśmy się rekonstrukcji historycznej. Podczas inscenizacji odtworzono wydarzenia pacyfikacji Jamnej przez wojska niemieckie.

Warto było tam być…

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

SAPERE AUSO- CZYTAJ!

 

18 IX braliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną, a przeprowadzonych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Klasy szóste, pod czujnym okiem pana Marka, opanowywały  umiejętność pisania opowiadań, siódmoklasiści zgłębiali tajniki ballad, a uczniowie klasy ósmej udowadniali pani Karolinie, że czytanie nie  boli. Z kolei nasze koleżanki i koledzy z klas I-III bawili się w kodowanie, a potem przechodzili profesjonalne badanie- bibliotekarze sprawdzali, czy w ich żyłach płynie krew młodych czytelników. Spotkania z bibliotekarzami miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważną i ciekawą czynnością jest czytanie.

Ten temat poruszyła także na zebraniu z rodzicami pani Lidia. Przekonwywała,  że warto czytać dzieciom i zachęcać je do samodzielnego czytania, bo wpływa to pozytywnie na rozwój młodego człowieka.  

Co czytać?

Na „Literackim Drzewku Szczęścia”, które pojawiło się na pierwszym piętrze, każdy może znaleźć inspiracje czytelnicze. 

Biblioteka zaprasza

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

LEKCJA HISTORII Z KAJETANEM RAJSKIM

We środę, 18 IX , do naszej szkoły przybył pan Kajetan Rajski –redaktor naczelny kwartalnika Wyklęci, absolwent prawa UJ, autor książek, wśród nich „Rozmów z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Przygotował dla nas wykład na temat trudnej historii naszego państwa w okresie wojennym i powojennym. Dowiedzieliśmy się o skutkach paktu Ribbentrop-Mołotow, powstawaniu Podziemnego Państwa Polskiego i jego strukturach oraz o losach żołnierzy AK. Lekcja historii, w której  brały udział klasy VI, VII i VIII zakończyła się konkursem.  Prowadzący zajęcia ofiarował także bibliotece szkolnej książki na temat Żołnierzy Wyklętych.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

PAMIĘĆ I PRZESTROGA!

Warszawa, 03.09.2019. Dzwon „Pamięć i Przestroga”, na placu Piłsudskiego w Warszawie. Powstał on w przemyskiej pracowni ludwisarskiej na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i został przekazany miastu Wieluń. 

 

PAMIĘĆ I PRZESTROGA!

Wspominając TRAGICZNY WRZESIEŃ 1939 r., zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej na uroczystej akademii poświęconej tamtym wydarzeniom. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wsłuchaliśmy się w narrację konferansjerek- Wiktorii i Julki, które przypomniały o agresji Niemiec i Rosji Radzieckiej na Polskę, bohaterskiej postawie żołnierzy, ich ofiarnej walce oraz dramatach, jakie przeżywała ludność cywilna. Wysłuchaliśmy też wierszy m.in. Herberta i Słonimskiego. Chór szkolny zaśpiewał
„Deszcz jesienny” i przejmującą piosenkę pt.”A jeśli nie wrócę”.

Na końcu wybrzmiał apel: „Ofiary tamtej wojny proszą o pamięć i przestrzegają: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!”

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Startujemy!

2 XI rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw zgromadziliśmy się w kościele na Mszy św., a potem przeszliśmy do szkoły. Tutaj przywitała nas uśmiechnięta  Pani Dyrektor, która przytoczyła historię o sklepie, dając wszystkim do zrozumienia, jak ważna jest szkoła w życiu każdego młodego człowieka. Pani Dyrektor życzyła Nauczycielom sukcesów wychowawczych oraz pedagogicznych, Rodzicom radości z małych i  większych sukcesów dzieci, a Uczniom wytrwałej i owocnej pracy.

Miłe słowa skierowała także do nas Pani Sabina Martyka-Przewodnicząca Rady Rodziców, dodając nam otuchy na chwilę przed pierwszym dzwonkiem.

Zaciekawieni  ruszyliśmy na spotkanie z naszymi wychowawcami, z wolna żegnając wakacje…

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz