Wystawa autorstwa Kajetana Rajskiego

Od 2 do 9 czerwca w naszej szkole znajdowała się wystawa autorstwa Kajetana Rajskiego (Fundacja kwartalnika “Wyklęci”) poświęcona postaci majora Jana Dubaniowskiego “Salwy”, uczestnika tzw. drugiej konspiracji walczącej z narzuconym przez Związek Sowiecki komunistycznym reżimem. Premiera wystawy miała miejsce 11 maja 2021 roku  w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia”, następnie wyruszyła w podróż po szkołach, w celu przybliżenia postaci żołnierza niezłomnego szerszej grupie odbiorców. Major Jan Dubaniowski “Salwa” jest szczególnie związany z naszym regionem, ponieważ poległ w walce z UB w Rudzie Kameralnej, a jego miejscem spoczynku jest cmentarz parafialny w Zakliczynie. Warto wspomnieć, że jako jeden z nielicznych “wyklętych” posiada grób: wielu innych skończyło w nieoznakowanych mogiłach, co miało według komunistów skutkować wymazaniem ich ze zbiorowej pamięci. Postaci żołnierzy niezłomnych, poznawanych na lekcjach historii: Emila Fieldorfa “Nila”, rotmistrza Witolda Pilecki ego czy Danuty Siedzikówny “Inki”, i tych mniej znanych, jak majora “Salwy”, mogą stanowić wzór wytrwałości, patriotyzmu i walki o ideały do samego końca.

Postać majora “Salwy” oraz działalność żołnierzy niezłomnych zostały dodatkowo przybliżone uczniom przez pana Waldemara Chrobaka podczas prelekcji, a także przez pana burmistrza Dawida Chrobaka, który z okazji wystawy odwiedził naszą szkołę.

Dzięki takiemu spotkaniu z postacią historyczną, której losy zaprezentowano w zwięzłej, wizualnie atrakcyjnej formie, pamięć o mniej znanych bohaterach z polskiej historii niewątpliwie utrwali się wśród pokolenia najmłodszych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.