Spotkanie z historią – III Rajd Szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego “Salwy”

W sobotę 14 września nasi Uczniowie z klas V – VIII pod opieką Pani Agnieszki Markowicz oraz Pana Waldemara Chrobaka wzięli udział w III Rajdzie Szlakiem kpt. Jana Dubanioweskiego „Salwy” który towarzyszył obchodom 72 lecia ostatniej walki Kapitana z siłami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Rajd, w czasie którego uczniowie mogli na własnej skórze odczuć warunki trudnego życia partyzantów z czasów konspiracji antykomunistycznej, rozpoczął się na wzgórzu Szpilóka w Iwkowej, a zakończył na kąpielisku „Chorwacja” w Jurkowie. W ramach gry terenowej grupy z naszej szkoły oraz ze szkół podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Gwoźdźca i Iwkowej miały odgrywać role ochotników starających przedostać się do formujących się oddziałów partyzantki antykomunistycznej. Po drodze byli zatrzymywani przez milicjantów i żołnierzy podziemia – członków grup rekonstrukcji historycznej m.in. „Żandarmerii” z Tarnowa. Punktowane były: szybkość przemieszczania się i orientacja w trudnym terenie, znajomość haseł
i umiejętność zachowania się w warunkach konspiracji – w tym prawidłowego wystawiania „czujek” ostrzegających przed ewentualnym zagrożeniem. Na zakończenie rajdu w Jurkowie odbyła się inscenizacja walki partyzantów z siłami komunistycznymi, przeprowadzona przez grupy rekonstrukcji historycznych, a także pokaz przedwojennej musztry, prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych oraz poczęstunek. Uczniowie mogli także przyjrzeć się umundurowaniu oraz uzbrojeniu z tamtej epoki.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce wśród grup szkolnych biorących udział w rajdzie, zdobywając cenne nagrody, m.in. okolicznościowe ryngrafy, książki historyczne oraz dyplomy.

 

Waldemar Chrobak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.